Stojąc przed wyborem profesjonalnego fotografa ślubnego i kamerzysty na wesele pojawia się w Was wiele wątpliwości i zastanawiacie się o co zapytać fotografa ślubnego, a o co kamerzystę. Postanowiliśmy zebrać te najczęściej zadawane i najważniejsze pytania do fotografa i kamerzysty ślubnego, istotne i przydatne zarówno dla Was jak i dla nas, abyście podpisując z nami umowę mieli przejrzysty obraz tego jak pracujemy i co od nas uzyskacie, lub chociażby o co pytać innych gdy już traficie na Wasz wymarzony film i reportaż ślubny. Jeśli już zapoznacie się z odpowiedziami na wszystkie ważne pytania, i zechcecie poznać ofertę zdjęć ślubnych oraz filmu, zaglądnijcie na tą stronę: oferta, i skontaktujcie się z nami. Zapraszamy!

 1. Jakie macie doświadczenie? Jak długo pracujecie w branży ślubnej?
 2. Czy będziecie osobiście fotografować i filmować nasz ślub? Ile osób pracuje w dniu ślubu?
 3. Czy przy wyborze fotografa i kamerzysty z waszej firmy możemy otrzymać niższą cenę?
 4. Czy możemy zdecydować się tylko na film lub tylko na zdjęcia ślubne?
 5. Na jakim terenie wykonujecie filmy oraz reportaże?
 6. Jak możemy zarezerwować termin i podpisać umowę? Ile wynosi kwota zadatku przy podpisaniu umowy na fotografowanie i kamerowanie na weselu?
 7. Jak pracujecie podczas ślubu i wesela?
 8. Jaki zakres godzin obejmują wasze usługi?
 9. Co dostaniemy na koniec? Ile otrzymamy zdjęć? Jak długi będzie film? Co zawiera oferta ślubna?
 10. Jaki jest termin realizacji zdjęć i filmu ślubnego?
 11. Kiedy się rozliczamy?
 12. W jaki sposób udostępniacie gotowe zdjęcia i film ślubny?
 13. Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?
 14. Czy pomożecie nam wybrać miejsce na plener ślubny?
 15. Co w przypadku gdy umówimy się na plenerową sesję ślubną i pogoda zawiedzie?
 16. Czy jako fotograf ślubny i kamerzysta posiadacie uprawnienia do fotografowania i filmowania w kościele?
 17. Jak wygląda Wasz ubiór podczas realizacji filmów weselnych i reportażu ślubnego?
 18. Jakim sprzętem dysponujecie?
 19. Czy posiadacie zapasowy sprzęt w przypadku awarii na weselu?
 20. Jak zabezpieczacie się przed utratą materiałów?
 21. Czy możemy zamówić również albumy ślubne?
 22. Czy możemy wybrać muzykę do filmu?
 23. Czy spożywacie alkohol podczas pracy w dniu naszego ślubu?
 24. Czy możecie polecić nam dj-a, orkiestrę, barmana, fotolustro / fotobudkę na wesele?
 25. Czy posiadacie legalną działalność?
 26. Czy wykonasz dla nas zdjęcia grupowe?
 27. Czy wykonujecie sesje narzeczeńskie?
 28. Czy wszystkie zdjęcia ślubne są obrabiane? Jak wygląda obróbka zdjęć?
 29. Ile kosztują dodatkowe godziny czasu pracy fotografa ślubnego i kamerzysty?

1. Jakie macie doświadczenie? Jak długo pracujecie w branży ślubnej?

Fotografią oraz filmem ślubnym, profesjonalnie, zarabiając w ten sposób na życie, zajmujemy się od ponad 10 lat. To czas, który bardzo wiele nas nauczył i pozwolił zdobyć bezcenne doświadczenie. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać wielu wyjątkowych ludzi zarówno z otoczenia par młodych, jak i koleżanki oraz kolegów z branży, fotografów i kamerzystów ślubnych, dzięki którym niejednokrotnie uczyliśmy się nowych rzeczy oraz różnych sposobów spoglądania na rzeczywistość widzianą przez obiektyw. Cieszymy się, że dzięki parom, z którymi współpracujemy, możemy wracać do swoich pasji tak często, jednocześnie na tym zarabiając. Te 10 lat to czas, który pozwolił zdobyć doświadczenie w pracy z ludźmi, począwszy od par młodych po gości weselnych, a także zdolność radzenia sobie w różnych, niejednokrotnie zaskakujących sytuacjach.

2. Czy będziecie osobiście fotografować i filmować nasz ślub? Ile osób pracuje w dniu ślubu?

Tak, osobiście będziemy fotografować i filmować Wasz ślub. Aby oddać w pełni atmosferę ślubu i wesela oraz być pewnym, że wizja filmu i reportażu fotograficznego będzie zgodna z oczekiwaniami i tym, co prezentujemy w swoim portfolio, osobiście zajmujemy się także edycją materiału powstałego w dniu ślubu i pleneru.
Ilość osób na ślubie zależna jest od tego, czy wybieracie opcję fotografia i film, czy wyłącznie jedną z tych opcji. Przy pakiecie łączonym fotografia + film jesteśmy w 3 osoby (2 operatorów i fotograf). Przy pakietach filmowych jest dwie osoby, a przy fotograficznym jedna lub dwie.

3. Chcielibyśmy fotografa i kamerzystę z jednej firmy. Czy możemy liczyć na niższą cenę?

Tak, w pakietach łączonych fotografia i film możecie liczyć na niższą cenę. Jest to kwota o 700 do 1000 zł niższa i jest zależna od terminu ślubu. W terminach pozasezonowych od listopada do kwietnia możecie liczyć na niższą cenę.

4. Czy możemy zdecydować się tylko na sam film lub tylko na realizację reportażu ślubnego?

Jak najbardziej, jest taka możliwość. Wszystkie szczegóły zawarte są w naszej ofercie. Rozumiemy, że każdy ma inny gust, inną wrażliwość, i podobają się mu po prostu inne filmy bądź zdjęcia ślubne. Jeśli jednak przemawia do Was nasze portfolio, możecie liczyć na sporą zniżkę w pakiecie fotografia i film. To też ułatwienie dla nas, jeśli możemy pracować w swojej sprawdzonej grupie.

5. Na jakim terenie wykonujecie filmy oraz reportaże zdjęciowe?

Lokalizacje w których najczęściej fotografujemy i filmujemy to województwo podkarpackie oraz województwa sąsiednie, czyli małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie. Zdarza się nam również odwiedzać dalsze zakątki polski, i nowe miejsca odwiedzamy z wielką chęcią.

6. Jak możemy zarezerwować termin i podpisać umowę? Ile wynosi kwota zadatku przy podpisywaniu umowy u fotografa i kamerzysty ślubnego?

Gwarancją rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i wpłata zadatku w wysokości 30% od końcowej kwoty z umowy. Pozostała część płatna jest w chwili w której oddajemy Wam kompletne materiały. Umowę najchętniej podpiszemy spotykając się z Wami. Mamy wtedy okazję zobaczyć się po raz pierwszy, i porozmawiać, natomiast jeśli nie możecie odwiedzić nas osobiście, istnieje możliwość podpisania umowy zdalnie.

7. Jak pracujecie na ślubie i weselu?

Przed uroczystością, najczęściej w ostatnim tygodniu przed ślubem, na początku tygodnia, omawiamy z Wami harmonogram dnia ślubu, jednocześnie doradzając jak najlepiej rozplanować niektóre chwile np. przygotowania ślubne, by wszystko odbyło się naturalnie, bez niepotrzebnego pośpiechu. Pytamy o wydarzenia, atrakcje, i w skrócie o przebieg dnia ślubu.

W dniu ślubu, przez większą część dnia staramy się pracować przede wszystkim jako obserwatorzy, niezauważalnie towarzysząc Wam w ważnych momentach. Chcemy, abyście mogli cieszyć się swoim dniem w pełni, a my skupiamy się na rejestrowaniu najważniejszych chwil. Jeśli jednak zdarzą się okazje do zrobienia ciekawych zdjęć, z przyjemnością je wykorzystamy. Chętnie zorganizujemy również ciekawe sceny podczas wykonywania zdjęć grupowych czy zimnych ogni. W dniu reportażu ślubnego jesteśmy w stałym kontakcie z Wami, i wspólnie podejmujemy decyzje np. o zdjęciach grupowych, zimnych ogniach i wszystkich innych ważnych wydarzeniach fotograficznych i filmowych, którymi jesteście zainteresowani.

8. Jaki zakres godzin obejmują wasze usługi?

W dniu ślubu stawiamy na pełne dostosowanie do Waszych potrzeb i oczekiwań. Zwykle zaczynamy od przygotowań, a kończymy po oczepinach, najczęściej około 00:40 – 01:00 w nocy, i nie mamy z góry założonego zakresu godzin naszych usług. Mamy natomiast określoną ilość energii, którą chcemy wykorzystać jak najlepiej, więc prosimy wziąć to pod uwagę. Najczęściej jesteśmy z Wami około 13 – 15 godzin.

9. Co dostaniemy na koniec? Ile zdjęć otrzymamy? Jak długi będzie film? Co zawiera oferta ślubna?

Przede wszystkim niezwykłą pamiątkę, pełną naturalnych emocji i niezwykłych momentów. To obraz ślubu i wesela pozwalający na nowo przeżyć wydarzenia, w sposób widziany przez nas.

Ofertę mamy podzieloną na trzy części, i w każdej z nich jest pakiet pierwszy podstawowy, oraz pakiet drugi bez dodatków i pleneru.
Pierwsza część oferty to najbardziej atrakcyjna cenowo opcja fotografia + film ślubny, druga to film ślubny a trzecia to fotografia ślubna. Pakiety możemy w pewnym stopniu dostosować do Was. Jeśli chcielibyście coś zmienić, dajcie znać. Szczegóły znajdziecie w ofercie.

Materiał filmowy

Teledysk ślubny – w pakiecie pierwszym oprócz głównego filmu otrzymacie również krótką wersję filmu tzw. teledysk ślubny / trailer ślubny, o długości 3 – 5 minut zbudowany zarówno z ujęć z dnia ślubu jak i sesji plenerowej, dzięki której wzbogacimy teledysk o dodatkowe, swobodne, czasem wyreżyserowane ujęcia.
Dłuższy film – w jakości fullHD lub 4k. Długość filmu i szczegóły ustalamy indywidualnie, w zależności od preferencji, i wynosi ona od 20 minut do 70 minut. W ofercie mamy do wyboru nowoczesny film ślubny 20 – 30 minut, lub film w formie bardziej tradycyjnej do 70 minut, ale również z elementami filmów nowoczesnych.
Jaka jest różnica?
Różnica wynika przede wszystkim z podejścia do tworzenia filmu i jego długości. Nowoczesny film, o długości do 30 minut koncentruje się na najważniejszych momentach z dnia ślubu i wesela. Charakteryzuje się większą dynamiką, filmową narracją z naciskiem na emocje, piękno otoczenia czy szczegóły dekoracji.
Film tradycyjny do 70 minut charakteryzuje się bardziej reportażowym stylem, z większym naciskiem na dokumentację wydarzenia, niż na emocje i historię pary młodej. Taki film zawiera ujęcia z dnia ślubu, włącznie z dłuższymi fragmentami (np. z tańców i zabaw).

Fotograficzny reportaż ślubny

Oferta zawiera 2 pakiety, różniące się wyłącznie dodatkami i sesją plenerową innego dnia.
W dniu ślubu bez względu na pakiet wykonuję pełny reportaż zdjęciowy od przygotowań do oczepin, łącznie z mini sesją oraz zdjęciami z gośćmi, jeśli mi to umożliwicie i nie zrezygnujecie z żadnej części reportażu (np. przygotowań ślubnych).
Otrzymacie sporą kolekcję zdjęć z przygotowań, ślubu, przyjęcia weselnego i sesji ślubnej (jeśli wybieracie pakiet nr. 1). Znajdziecie zdjęcia ślubne różnego typu, od zdjęć typowo reportażowych, po aranżowane sceny z gośćmi i klasyczne zdjęcia grupowe. Fotografie udostępniam w formie cyfrowej do pobrania z naszego serwera (pakiet nr. 2), lub w formie cyfrowej oraz częściowo w formie analogowej na wydrukach 15cm x 23cm. Jest również opcja realizacji albumów lub fotoksiążek. Z reportażu ślubnego otrzymacie minimum 500 zdjęć, i 40 z dnia pleneru, i zdarzają się przypadki że oddaję tylko tą ilość.
Ilość zdjęć w dniu ślubu zależna jest od wielu czynników: od liczby gości, od tego czy mam możliwość wykonywania zdjęć na wszystkich częściach reportażu które zazwyczaj wykonuję, ilości wydarzeń na weselu.

W opcji fotografia + film dostajecie:
pakiet 1 – film i teledysk, reportaż fotograficzny i plenerową sesje zdjęciową, spersonalizowane opakowanie z nośnikiem pendrive i zdjęciami drukowanymi, w ilości 100 sztuk i rozmiarze 15x23cm, galeria internetowa, film w wersji online
pakiet 2 – film i reportaż fotograficzny w formie elektronicznej do pobrania z serwera

W opcji film ślubny:
pakiet 1 – film i teledysk, spersonalizowane opakowanie razem z nośnikiem pendrive, film w wersji online
pakiet 2 – film ślubny do pobrania z serwera

W opcji fotografia ślubna:
pakiet 1 – reportaż fotograficzny i sesja plenerowa, spersonalizowane opakowanie z nośnikiem pendrive i wydrukami 15x23cm, w ilości 100 sztuk, prywatna galeria internetowa
pakiet 2 – reportaż fotograficzny w wersji do pobrania z serwera

10. Jaki jest czas oczekiwania na gotowe materiały?

Termin realizacji zdjęć ślubnych, filmu, lub całego pakietu ślubnego to 120 dni.

11. Kiedy się rozliczamy?

Całkowitą płatność dzielimy na dwie części. Pierwsza część płatna jest przy podpisaniu umowy, i wynosi 30% od końcowej kwoty z umowy. Za pozostałą część rozliczamy się w chwili kiedy oddajemy Wam kompletny materiał.

12. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia i gotowe filmy ślubne?

Zależnie od wybranego pakietu.
W pakiecie nr. 1 na pendrive, w spersonalizowanym opakowaniu, w opcji z fotografią lub w samej fotografii również z odbitkami oraz w formie prywatnego linku pozwalającego oglądać wasze zdjęcia i/lub film przez internet, lub w pakiecie nr. 2 wyłącznie w formie elektronicznej, do pobrania z serwera.

13. Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?

Jak najbardziej. Jeśli chcielibyście zrobić zdjęcia czy to z wybranymi gośćmi, czy takie które widzieliście u nas, lub innego fotografa i chcielibyście mieć podobne, to po prostu mi o tym powiedzcie, i zrobimy. Jestem do Waszej dyspozycji przez cały dzień.

14. Czy pomożecie nam wybrać miejsce na plener ślubny?

Tak, pomożemy Wam wybrać. Znamy sporo ciekawych miejsc na fajną sesję ślubną, ale jeśli okaże się że Wy znacie jakieś ciekawe w którym jeszcze nie byliśmy, to bardzo chętnie je z Wami odwiedzimy.

15. Co w przypadku gdy umówimy się na plenerową sesję ślubną i pogoda zawiedzie?

Zazwyczaj jeden dzień przed planowanym dniem sesji plenerowej jesteśmy w stanie określić pogodę, natomiast gdy zdarzy się że zamiast słońca ma padać deszcz, to przekładamy na inny dogodny termin.

16. Czy jako fotograf ślubny i kamerzysta posiadacie uprawnienia do fotografowania i filmowania w kościele?

Tak, mamy ukończony kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer.

17. Jak wygląda Wasz ubiór podczas realizacji filmu i reportażu ślubnego?

Ubieramy się stosownie do wydarzenia, elegancko, ale nie lepiej niż Pan Młody.

18. Jakim sprzętem dysponujecie?

Aktualnie pracujemy na bezlusterkowcach firm Sony oraz Canon i szerokiej gamie obiektywów w zakresie ogniskowych od 14 – 200mm.
Używamy również rejestratorów dźwięku, rejestratorów twardo dyskowych, monitorów poglądowych, stabilizatorów obrazu, statywów, lamp błyskowych, różnego rodzaju modyfikatorów światła i akcesoriów. Na wesele zabieramy również niezbędny sprzęt zapasowy, umożliwiający wykonanie usług w przypadku awarii.

19. Czy posiadacie zapasowy sprzęt w przypadku awarii na weselu?

Tak, posiadamy zapasowy sprzęt, który w razie awarii pozwoli nam wykonać pracę na takim samym poziomie jak sprzęt podstawowy.

20. Jak zabezpieczacie się przed utratą materiałów?

Materiały zdjęciowe jak i filmowe przechowujemy w podwójnej ilości na osobnych na dyskach twardych, znajdujących się w dwóch różnych lokalizacjach.

21. Czy możemy zamówić również albumy ślubne?

Tak. Możecie wybrać fotoalbum lub fotoksiążkę. Mogę zamówić dla Was także fotoobrazy, wydruki w ramkach, dodatkowe odbitki, opakowania i nośniki danych. Wybór jest ogromny. Wszystko zamawiam u sprawdzonych, zewnętrznych dostawców.
Jeśli zdecydujecie się na fotoalbum lub fotoksiążkę, projekt dostajecie w cenie zdjęć ślubnych. Po wykonaniu projektu przesyłam go do Was, sprawdzacie, wprowadzacie ewentualne zmiany, i wysyłamy do realizacji.

22. Czy możemy wybrać muzykę do filmu ślubnego?

Muzykę do filmu wybieram samodzielnie dopasowując ją do materiału. Dostosowując muzykę indywidualnie pod ujęcia wykorzystuje różne techniki edycyjne takie jak łączeniu utworów, zmiana utworów wraz ze zmianą dynamiki filmu czy dodawanie efektów dźwiękowych. Mile widziane będzie wskazanie rodzaju muzyki i/lub przykładowych utworów na podstawie których będziemy mogli określić Wasze muzyczne preferencje. Dostajecie również od nas gwarancję dzięki której po otrzymaniu gotowego teledysku i filmu, możecie wskazać zmiany które chcielibyście wprowadzić. Te zmiany dotyczą zarówno muzyki jak i ujęć w filmie.

23. Czy spożywacie alkohol podczas pracy w dniu naszego ślubu?

W pracy którą wykonujemy niezbędny jest trzeźwy umysł, i filozofia naszej pracy wyklucza alkohol całkowicie. Zdarza się że namawiacie nas czasem na baniaczka, lub nasz drugi operator pomyli swoją fante z fantą perkusisty, ale to są bardzo sporadyczne przypadki.

24. Czy możecie polecić nam dj-a, orkiestrę, barmana, fotolustro / fotobudkę na wesele?

Tak, znamy sporo usługodawców którzy podobali się zarówno parom młodym jak i nam. Jeśli jesteście na etapie poszukiwań, możemy wskazać Wam kilka ekip. Być może któraś z nich będzie pasowała do Waszego gustu.

25. Czy posiadacie legalną działalność?

Tak. Mamy zarejestrowaną spółkę z o.o.
Pełna nazwa to Flashpoint Sp. z o.o.
NIP: 6020138710

26. Czy wykonasz dla nas zdjęcia grupowe?

Tak, zawsze o tym przypominam, pytam, i zachęcam do realizacji zdjęć grupowych w dniu reportażu ślubnego.

27. Czy wykonujecie sesje narzeczeńskie?

Jak najbardziej, bardzo polecam. Jako że na sesji narzeczeńskich zdjęć mamy okazję razem popracować, po części ułatwia to wykonanie reportażu ślubnego.

28. Czy wszystkie zdjęcia ślubne są obrabiane? Jak wygląda obróbka zdjęć?

Tak, wszystkie wasze zdjęcia ślubne poddawane są obróbce globalnej, tj. jasność, kontrast, kolorystyka. Zdjęcia z parą młodą są poddawane obróbce szczegółowej, z retuszem cery włącznie jeśli sobie tego życzycie.

29. Ile kosztują dodatkowe godziny pracy fotografa ślubnego i kamerzysty?

W dniu ślubu pracujemy od przygotowań do oczepin, i zazwyczaj nie ma potrzeby abyśmy zostawali dłużej. Zdarza się to bardzo rzadko. Natomiast jeśli zechcecie wydłużyć godziny fotografowania i filmowania to jest taka możliwość. Do godziny pracy fotografa ślubnego i kamerzysty nie doliczamy dodatkowych kosztów. Powyżej godziny, cena reportażu ślubnego i filmu wzrośnie dodatkowo o 300zł za każdą godzinę pracy fotografa i kamerzysty.