Przygotowania do ślubu to wyjątkowo cenne chwile, pełne emocji, pierwszych spotkań i powitań. Jeśli zastanawiasz się czy warto zachować je w kadrach na przyszłość, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu. Dowiesz się, dlaczego zdjęcia z przygotowań do ślubu są tak ważne. Postaramy się również odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszej obecności na przygotowaniach i przekażemy kilka wskazówek, które pomogą oszczędzić Wam niepotrzebnego stresu.
Jeżeli chcesz pominąć treść, przejdź do oglądania
Jak z naszej perspektywy wyglądają przygotowania do ślubu?
W ostatnim tygodniu przed weselem zadzwonimy do Was, aby ustalić wszystkie najważniejsze szczegóły dnia ślubu i wesela. Zapisujemy adresy i ustalamy kiedy odbędą się przygotowania do ślubu Panny Młodej, a kiedy Pana Młodego. Jeśli będziecie mieć rozpiskę dotyczącą ustaleń z salą, godzin w których podawane będą gorące dania czy odbywać się wybrane atrakcje weselne – bardzo chętnie je zobaczymy.
Czas na zdjęcia z przygotowań do ślubu
Zdjęcia z przygotowań Pana Młodego
Na ujęcia do filmu i fotografowanie przygotowań Pana Młodego rezerwujemy najczęściej około godziny czasu.
15 minut na detale ślubne
15 minut na ubieranie się
15 minut na portrety, zdjęcia grupowe z rodziną
Chwila zapasu, która przydaje się aby zaobserwować wydarzenia dziejące się w pobliżu.
Przygotowania Panny Młodej do ślubu
Zdjęcia podczas przygotowań Panny Młodej trwają zazwyczaj trochę dłużej. O ile to możliwe, rezerwujemy około 1.5h czasu. To czas liczony z zapasem, umożliwiający uchwycenie wszystkiego co najważniejsze.
Czas ten wykorzystujemy do:
– wykonania ujęć / fotografowania ostatniego etapu wykonywania makijażu – jeśli sobie tego życzysz
– detali ślubnych (zaproszenia, biżuteria, buty, suknia Panny Młodej, bukiet ślubny, dekoracje)
– ubierania się, zakładania biżuterii
– wykonania ujęć z koleżankami, rodziną
– portretów
Sceneria dla zdjęć z przygotowań
Najczęściej są to Wasze domy rodzinne lub wynajęte pokoje / apartamenty znajdujące się w miejscu organizacji wesela lub znajdujące się w pobliżu.
Zaletą domu rodzinnego jest niewątpliwie obecność najbliższej rodziny. Warto pomyśleć tutaj o wyborze pomieszczenia, w którym odbędą się przygotowania. Często są to pomieszczenia niewielkie, ze znikomą ilością światła naturalnego. Przy wyborze pomieszczenia warto kierować się jego wielkością i kolorystyką.
Zaletą wynajętego apartamentu jest to że macie praktycznie gotową przestrzeń, nie wymagającą sprzątania. Często są to pomieszczenia większe, zazwyczaj macie również wpływ na jego wybór.
Filmowanie i fotografowanie przygotowań ślubnych - jakie miejsce przygotowań do ślubu wybrać?
Jednym z najważniejszych czynników mającym wpływ na jakość fotografii i filmu jest ilość światła w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli wybierzemy pomieszczenie wypełnione sporą ilością światła naturalnego bez potrzeby włączania dodatkowych, sztucznych źródeł światła. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest wielkość pomieszczenia. W tym przypadku pomieszczenie większe okaże się lepszym wyborem. Więcej miejsca pozwala na skorzystanie z większej ilości obiektywów co przekłada się na więcej możliwości kreowania obrazu.
Podobnie ogromne znaczenie ma kolor pomieszczenia. Warunki idealne to pokój o niewyróżniającym się, delikatnym, neutralnym zabarwieniu. Może to być kolor biały, szary, beżowy, brązowy, lub inny z palety kolorów neutralnych. Kolory neutralne wprowadzają do pomieszczeń elegancję i subtelność, nie rozpraszają uwagi.
Przede wszystkim unikajmy kolorów jaskrawych: zieleni, żółci, pomarańczy, błękitu. Suknia ślubna zupełnie inaczej będzie się prezentować w pomieszczeniu o kolorze neutralnym, a inaczej w pomieszczeniu o kolorze żółtym, zielonym czy czerwonym.
Podsumowując, na potrzeby fotografii i filmu ślubnego pomieszczenie duże, jasne, o neutralnym, niepowodującym zafarbów kolorze będzie pomieszczeniem perfekcyjnym.
Czy warto wykonywać zdjęcia ślubne z przygotowań?
Wiele Par zastanawia się, czy warto uwiecznić przygotowania ślubne na zdjęciach i filmie. W rezultacie pojawia się pytanie, czy nie zrezygnować z zarejestrowania tej części dnia ślubu? Spotkanie się z nami na etapie przygotowań ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Możemy swobodnie porozmawiać i rozładować napięcie. Najczęściej doświadczony fotograf ślubny i kamerzysta to najspokojniejsze osoby podczas przygotowań, z ogromną wiedzą na tematy ślubne. Służą pomocą i doradzą w każdej sytuacji.
Chronologia wydarzeń
Jak wiadomo wszystko ma swój początek i koniec. W przypadku reportażu ślubnego doskonałym początkiem jest film i fotografia z przygotowań. Możemy pokazać zarówno Was, jak i otoczenie w którym przeżywaliście swoje dzieciństwo, a nawet pogodę która była tego dnia. Po latach docenicie możliwość ponownego spojrzenia na bliskie Wam otoczenie i detale na zdjęciach.
Poznanie najbliższego Wam otoczenia
Kolejną zaletą jest możliwość poznania osób z Waszego najbliższego otoczenia. Z tego powodu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, kogo obdarzyć szczególną uwagą. Mamy możliwość poznania rodziców, rodzeństwa czy najbliższych koleżanek i kolegów.
Przygotowania ślubne to czas, w którym powstają naturalne, subtelne zdjęcia ślubne, oraz krótkie ujęcia do filmu ślubnego. Atmosfera panująca podczas przygotowań sprzyja wytwarzaniu niepowtarzalnych kadrów. Podczas spotkania z bliskimi i znajomymi pojawiają się uśmiechy, łzy szczęścia, czułości. Również z tego powodu nie warto rezygnować z naszej obecności na przygotowaniach ślubnych. Te najpiękniejsze chwile warto zapisać w postaci filmu i fotografii.
Czy macie jakieś wskazówki mogące nam pomóc podczas przygotowań?
Jeśli chcecie, aby na ujęciach znalazły się ważne dla Was przedmioty, przygotujcie je wcześniej. Przydatne będą pamiątkowe zdjęcia, zaproszenie ślubne, kwiaty i oczywiście rzeczy, które będziecie ubierać na siebie: suknia ślubna, biżuteria, garnitur, spinki, muszka, krawat, buty, perfumy, obrączki.
Warto również zwrócić uwagę na usunięcie rzeczy, których nie chcielibyście zobaczyć na zdjęciach. Pomimo iż w dniu ślubu staramy się zauważać najdrobniejsze detale i pojawiające się emocje, nie zawsze jesteśmy w stanie ominąć wszystkie przeszkody.
Błogosławieństwo przed ślubem
W przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego, tuż po przygotowaniach ślubnych najczęściej odbywa się błogosławieństwo. To z reguły szczególnie wzruszający moment dla rodziców, chwila której symbolika obrazuje wyjście dzieci z domu i życzenie im błogosławieństwa na nowej drodze życia.
Po błogosławieństwie z reguły przed Wami jedziemy do kościoła, aby przygotować niezbędny sprzęt, statywy, rejestratory dźwięku, wykonać ujęcia kościoła i jego dekoracji, zrobić ujęcia kościoła i otoczenia z drona.
Jakie mogą powstać kadry podczas przygotowań ślubnych?
Kilka przykładów poniżej. Zapraszamy do oglądania.